Усвідомлення поганочуючою людиною того, що її проблема зі слухом заважає не лише їй, а ще й навколишнім, є основою якісного слухопротезування. Деякі люди соромляться носити слуховий апарат, хоча абсолютно спокійно відносяться до користування окулярами. Якщо слуховий апарат допомагає людині краще чути і спілкуватися з іншими людьми, то не викликає у оточуючих зайвого інтересу, що так дратує поганочуючих. Пам’ятайте, що Ви повинні звикнути до слухового апарату, як до помічника, який як постійний супутник служить Вам добру службу.

Будь-які прилади, що компенсують втрачені функції організму, наприклад окуляри, зубні протези, слухові апарати, потребують звикання. Процес адаптації до слухового апарату індивідуальний для кожної людини, і його тривалість залежить від ряду факторів, що впливають на ефективність слухопротезування:

  • знання сучасних можливостей слухопротезування (саме незнання породжує міфи про зниження слуху слуховими апаратами чи, навпаки, викликає завищені вимоги);
  • бажання поганочуючого користуватися слуховим апаратом добровільно,без примусу;
  • природа зниження слуху (від локалізації причини порушення слуху залежить здатність людини адаптуватися до слухового апарату);
  • вік і активність пацієнта (чим молодший і активніший пацієнт, тим швидше він зможе адаптуватися до нового звучання оточуючого світу);
  • період від початку зниження слуху до слухопротезування (чим більше пройшло часу з моменту появи перших ознак зниження слуху до слухопротезування, тим більша кількість слухової інформації витісняється з мозку і тим більш тривалим буде процес звикання до слухового апарату).

Завдяки слуховому апарату поганочуюча людина починає чути велику кількість нових звуків. Це спочатку лякає, оскільки вуха тривалий час не працювали. Вухам необхідно тренуватися за допомогою слухового апарату, подібно до того, як м`язи тренуються за допомогою тренажерів. Але пам`ятайте, ще нікому не вдалося перестрибнути високу планку або швидко пробігти довгу дистанцію відразу, з першого разу. Тому потрібно поступово, але наполегливо, тренувати свої вуха, систематично збільшуючи час користування апаратом.  Радимо обрати для себе найкращий період часу, протягом якого ви не будете відчувати втоми, головного болю, роздратування. Спочатку це може бути 1 година в день в тихій домашній обстановці. Кожного наступного дня  збільшуйте час користування апаратом на певний проміжок часу, зручний для вас,наприклад на 1 годину.

Перша стадія звикання:знайомство з новим світом звуків

В результаті первинної настройки слуховий апарат підсилює всі тихі звуки,яких не було чути раніше, а надто гучні робить комфортними,щоб пацієнт чув усі звуки,але при цьому вони не викликали неприємних відчуттів. На початках всі звуки здаються іншими,тому для допомоги слуху треба скористатися зором. Часто зустрічається скарга пацієнтів: “Все довкола шумить!!!” – викликана тим, що підошви шуршать, годинник іде, вентилятор гуде і т. д. Необхідно усвідомити джерела звуків, наче побачити їх, звикнути до нового звучання.

Друга стадія звикання:розмова з одним співрозмовником

Голоси всіх людей звучать по різному, тому необхідно звикнути до звучання кожного голосу. Спробуйте разом читати текст (газету, журнал) вголос, причому пацієнт слідкує очима за словами, які вголос читає співрозмовник. Також добре допомагають бесіди один на один у тихій обстановці, при цьому пацієнт повинен слідкувати за мімікою і рухами губів співрозмовника.

Третя стадія звикання:участь у груповій бесіді

Дуже важливо вміти виділити голос потрібного співрозмовника з хору голосів оточуючих людей, навчитися розрізняти голоси. Для цього потрібно зіграти в просту гру: пацієнт сідає між двома людьми з подібними голосами і, не дивлячись на них, слідкує за бесідою. Треба зрозуміти, не ЩО говорять, а ХТО говорить.

Четверта стадія звикання: прослуховування теле- і радіопередач

Звук з телевізора є інакшим, ніж голос живої людини, бо в процесі запису і відтворення він спотворюється, змінюється. Тому потрібно звикати до звучання телевізору, радіо.

П’ята стадія звикання: складні акустичні ситуації

Сладною ситуація є тоді, коли мова замаскована сторонніми, непотрібними звуками. Це шум вуличного транспорту, гамір у цеху, шум голосів у кабінеті і т. д. Переходити до користування слуховими апаратами в таких ситуаціях можна лише після успішного проходження попередніх етапів. 

Догляд за слуховим апаратом

Щоб слуховий апарат служив довго і добре, бережіть його від води (вологи), високої температури, падінь, ударів. Не вдягайте апарат в сауні, басейні, під час дощу, при мокрому волоссі. Якщо ви випадково намочили апарат (потрапили під дощ, впустили його у воду), осушіть його сухою м’якою серветкою і  поставте у герметичну посудину із спеціальною вологопоглинаючою таблеткою, яку можна придбати окремо.

Апаратик щодня протирайте сухою м’якою серветкою, ні в якому разі не мочіть його, не обробляйте будь-якими рідинами. Вушну вкладочку протирайте щодня м`якою серветкою або ватою із спиртовим розчином, висушіть сухою ватою. Якщо канал вкладочки містить вушну сірку, обережно прочистіть його зубочисткою або тонким дротиком, або продуйте спринцівкою.

На ніч знімайте апарат; слідкуйте, щоб він був виключений і з відкритим батарейним відсіком тоді, коли він не на вушку. Таким чином випаровується зайва волога, та і батарейка повільніше розряджається.

Для слухових апаратів можна використовувати лише спеціальні батарейки, повітряно-цинкові. Перед встановленням їх у апаратик необхідно зняти захисну плівку, зачекати 5-10 хвилин для активації. Термін служби батарейки залежить від потужності апарату, гучності, яку Ви встановлюєте і часу, протягом якого ви носите апарат за добу. Заряджати батарейки не можна, вони одноразові.

Одягайте слуховий апарат, сидячи за столом, постеливши на стіл щось м’яке, щоб запобігти падінню.

Звертайтеся у сервісний центр раз у 3-4 місяці  для перевірки апарату.

У Вас є можливість звернутися до спеціаліста для більш тонкої другої настройки  апарату відповідно до Ваших побажань і зауважень, що можуть виникнути в процесі користування, оскільки перша настройка була базовою, проводилася на основі аудіограми і по Вашим початковим відчуттям .