Будь-які пристрої, штучним чином заповнюючі втрачені функції організму, вимагають звикання до них. Спочатку звучання апарату для користувача, як правило, є незнайомим або незвичним. Щоб звикнути і навчитися слухати, користувачу буде потрібно якийсь час і терпіння. Після закінчення цього періоду часу (часу адаптації) слуховий пристрій стане постійним супутником людини з порушеним слухом. Проте процес адаптації і звикання до слухового апарату індивідуальний для кожної людини і залежить від багатьох чинників.

 1. Знання можливостей і характеристик СА. Знання можливостей і характеристик СА грає величезну роль при проведенні корекції слуху, оскільки саме незнання породжує міфи про зниження слуху слуховими апаратами або, навпаки, викликає завищені очікування і, як наслідок цього, – розчарування користувача.
 2. Бажання людини, що пагано чує, користуватися СА. Якщо людина не проявляє бажання користуватися слуховим апаратом, а використовує його тільки з примусу батьків, родичів, то, швидше за все, він ніколи не зможе повною мірою скористатися всіма можливостями сучасного СА.
 3. Причина, тривалість і характер зниження слуху. Порушення слуху має різну природу, починаючи від зовнішнього слухового проходу і до кори головного мозку. Від причини і локалізації порушення слуху залежить здатність людини адаптуватися до слухового апарату. Чим ближче до центральних відділів слухового аналізатора розташовується поразка в органі слуху, тим складніше, як правило, людині користуватися слуховим апаратом.
 4. Вік і активність пацієнта. В більшості випадків, чим молодше користувач СА і чим активніший його спосіб життя, тим швидше він почне користуватися слуховим апаратом і може швидше адаптуватися до нового звучання навколишнього світу.
 5. Період часу від початку зниження слуху до моменту підбору СА. Чим більше період часу з моменту перших ознак зниження слуху дитини до моменту початку користування СА, тим більша кількість слухової інформації забувається, і тим більш тривалим буде процес звикання до слухового апарату.

Нижче представлений спрощений алгоритм процесу адаптації до СА.

Етапи адаптації

ЕТАП 1. Перші слухові відчуття, знайомство з новим світом звуків.

Після першої настройки слуховий апарат повинен підсилювати звук так, щоб пацієнту були комфортно чутні всі звуки і при цьому вони не викликали неприємних відчуттів. Для користувача СА, що починає, звуки здаються незнайомими (іншими), і тому кожний з них вимагає особливої уваги. На цьому етапі в якості допомоги слуху необхідно користуватися зором. Кожен звук має свій зоровий образ, і цей образ служить додатковою опорою слуховим відчуттям пацієнта. Користувачу слухового апарату, що починає, кожен незнайомий, нечутний раніше звук здаватиметься шумом слухового апарату. 

Так, наприклад, скарга пацієнтів, що часто зустрічається, «Все навколо шумить», може бути викликана тим, що підошви шарудять, годинник цокає, а вентилятори гудуть і т.д. Користувач СА повинен усвідомити присутність джерел різноманітних звуків, як би наново «побачити» їх і поступово звикнути до нового звучання.

З чого слід починати адаптацію до СА? Спочатку необхідно включати слуховий апарат на відносно короткий час, краще всього в звичній для пацієнта обстановці. Таким чином йому легше дізнаватиметься знайомі звуки і визначати, звідки вони доносяться. При цьому, в першу чергу, пацієнту необхідно звикнути до постійної присутності СА у вусі і до сприйняття звуків більшої гучності.

Пацієнту не слід поспішати в процесі адаптації до СА, оскільки надмірне завзяття веде до втоми, дискомфорту і розчарування. Воно може згубно позначитися на процесі звикання. Поступово період часу, протягом якого пацієнт користуватиметься слуховим апаратом без втоми і напруги, збільшуватиметься. Тоді він почне освоювати апарат в складнішій звуковій обстановці: на роботі і в суспільних місцях.

Щоб полегшити період звикання до СА, фахівець звичайно рекомендує пацієнту щодня виконувати декілька нескладних вправ, наприклад, виконувати наступні дії і прослуховувати звуки, що утворюються при цьому:

 • киньте на стіл монету;
 • зімніть листок паперу;
 • подзвеніть ключами;
 • постукайте по столу пальцем;
 • постукайте по столу олівцем;
 • постукайте по столу кулаком;
 • шаркніть ногами;
 • пошелестіть папером.

ЕТАП 2. Розмова з одним співбесідником і звикання до сприйняття власного голосу, до голосів рідних і знайомих людей.

Голоси всіх людей звучать по-різному (бас, баритон, сопрано, контральто, тенор, фальцет і т.д.), тому необхідно звикнути до звучаяию кожного голосу. Найуспішніше навчання сприйняттю мови відбувається при сумісному читанні книги вголос. Пацієнт стежить очима за текстом, який читає його співбесідник. В даному випадку інформація, що сприймається на слух, знаходить ще і зорове підтвердження.

Адаптації добре допомагають бесіди один на один в тихій обстановці, при цьому пацієнт повинен стежити за обличчам і рухом губ співбесідника. Для занять необхідно знайти тихе місце. Щоб правильно встановити рівень гучності СА, порахуйте вголос звичайним голосом від 1 до 10 і добийтеся комфортного сприйняття свого голосу.

ЕТАП 3. Разговор з декількома людьми та в пізнавання голосу з безлічі навколишніх голосів.

Навіть схожі на перший погляд голоси людей відрізняються якими-небудь ознаками, тобто характерним лише для конкретної людини звучанням. Дуже важливо уміти виділити з безлічі голосів оточуючих нас людей голос потрібного співбесідника. Для кращого розуміння мови співбесідника при спілкуванні декількох чоловік необхідно навчитися відрізняти голос одного співбесідника від іншого.

Для цього потрібно зіграти в просту гру: пацієнт сідає між двома чоловіками з дуже схожими голосами і, не дивлячись на них, стежить за бесідою. Пацієнт повинен старатися зрозуміти не те, що вони говорять, а хто саме говорить. В результаті користувач слухового апарату вчиться в ловлювати голос конкретної людини.

ЕТАП 4. Проглядання телевізора в прослуховування радіо.

Для людини, що нормально чує, завдання розпізнати спотворений звуковий сигнал – нескладна проблема, але у людини з порушеним слухом це може викликати істотне утруднення. Тому необхідно спочатку звикнути до звучання натуральних звуків в слуховому апараті, а потім звикати до звучання звуку від телевізора, радіоприймача і інших електроакустичних пристроїв.

Ввімкніть радіо або телевізор і попросіть кого-небудь з родичів налаштувати його на гучність, звичайну для людини з нормальним слухом, При цьому необхідно вибрати телепередачу, в якій текст читає ведучий, оскільки диктори звичайно мають чітку і виразну вимову.

ЕТАП 5. Розпізнавання мови на тлі шуму. Звикання до складних слухових ситуацій.

Складною називається така акустична ситуація, в якій мова, що підлягає розпізнаванню, замаскована іншими навколишніми звуками. Такими звуками можуть бути: шум вуличного транспорту, безліч голосів в кабінеті, шум цехового устаткування і т.д. Також складною називається та ситуація, в якій користувач слухового апарату зобов’язаний зрозуміти кожне слово, оскільки від цього може залежати якісне виконання їм професійних обов’язків або кар’єру.

Переходити до використання слухових апаратів в складних ситуаціях можна тільки після того, як були успішно пройдені всі попередні етапи звикання. Послідовні дії по освоєнню слухового пристрою дозволяють реально оцінити можливості слухового апарату і зрозуміти, наскільки повно можна його застосовувати в повсякденному житті.